Rally Italia Sardegna: Aσταμάτητος Ogier

Την 4η φετινή του νίκη σημείωσε ο Sebastien Ogier στο Ράλι Σαρδηνίας ενισχύοντας έτσι την προσπάθειά του να στεφθεί πρωταθλητής. Ο Ogier απέσπασε για άλλη μια φορά το μέγιστο των βαθμών σε rally (28) και βρίσκεται μπροστά στην κατάταξη των οδηγών με 150 βαθμούς. Η ανοδική πορεία του J.M. Latvala συνεχίστηκε και στο Ράλι Σαρδηνίας αφού ο Φιλανδός παρά τα όποια προβλήματα κατάφερε να τερματίσει 3ος (κέρδισε 6 ε.δ) και βρίσκεται πάλι στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας οδηγών με 90 βαθμούς, συμβάλλοντας και εκείνος με τη σειρά του στην ισχυροποίηση της θέσης της Volkswagen Motorsport για την κατάκτηση του πρωταθλήματος κατασκευαστών. Ο Bέλγος Thierry Neuville με Ford Fiesta RS WRC μετά την τελευταία θέση του βάθρου στο δικό μας Ράλι Ακρόπολις, συνέχισε την εντυπωσιακή του βελτίωση και βρέθηκε στην δεύτερη θέση στο Ράλι Σαρδηνίας, που αποτελεί και την καλύτερή του επίδοση στον θεσμό.

Την ίδια στιγμή ο περσινός νικητής του συγκεκριμένου αγώνα (Mikko Hirvonen) παρά το γεγονός ότι μαχόταν σθεναρά για την 2η θέση με τον Neuville, εγκατέλειψε από μηχανικό πρόβλημα στην 2η ε.δ. της 2ης ημέρας. Πάντως η Citroen Total Abu Dhabi WRT πήρε για άλλη μια φορά βαθμούς από τον Dani Sordo που τερμάτισε στην 4η θέση μετά την δεύτερη στο Ράλι Ακρόπολις. Στην 5η θέση τερμάτισε ο Μ.Prokop (Ford Fiesta RS) και 6ος ο Ε. Εvans με ίδιο αμάξι ο οποίος κέρδισε τη μάχη στο δλ. από τον Μ. Kosciuszko (και εκείνος με Fiesta WRC) τηςς Lotos Team WRC που τερμάτισε 7ος.  Στην όγδοη θέση τερμάτισε ο Μ. Ostberg (Ford Fiesta RS) ενώ ο R. Kubica (Citroen DS3 RRC) έκανε πάλι έναν πολύ καλό αγώνα τερματίζοντας στην 9η θέση και 1η της κατηγορίας WRC2. Την τελευταία βαθμολογούμενη θέση κατέλαβε ο K. Al Qassimi της Abu Dhabi Citroen Total WRT.

O επόμενος αγώνας θα πραγματοποιηθεί στην διάσημη για το θέαμα που προσφέρει Φιλανδία στις 1 έως 3 Αυγούστου.

Δείτε πως διαμορφώνεται η βαθμολογία (οδηγών/κατασκευαστών) μετά το Ράλι Σαρδηνίας εδώ.